Країна походження - Німеччина.

Початкове призначення - фермерський охоронний собака.

ХОВАВАРТ (страж замку) - дуже старовинна німецька робоча порода. Перші згадки про ховаварта зустрічаються в німецьких хроніках ХIII століття. Із середніх віків прийшла назва породи, яка відображає і її призначення: HOVA-der Hof (двір, подвір'я, садиба), WART-der Wachter (сторож, охоронець).

У відповідь на розпитування, багато власників гордо розповідають, що слово «ховаварт» у середні віки в перекладі з німецької означало «сторож подвір'я»; інші вважають, що цей собака існував ще з давніх часів, спершу мешкаючи з войовничими німецькими племенами, а пізніше став охоронцем домівок та подвір'їв середньовічних селян. Вірним тут є те, що безумовно існував великий молоссоподібний собака, що супроводжував кочові племена та надавав їм допомогу в їхній боротьбі та сутичках із хижими звірами. Вірно також те, що існував певний тип собак, який називався «hovewart» або «hofwart» (вартовий двору), а інші джерела стверджують, що ховаварт був елітарною породою, яку розводили винятково феодали й аристократія. Однак усі джерела одноголосно стверджують, що головна відмінність ховаварта від інших службових порід - несення служби й ухвалення рішень у складних ситуаціях самостійно. Саме в середні віки закладався інтелект, притаманний сучасному ховаварту.

Перші документальні свідчення про ховаварта належать до тринадцятого століття. Одне з найбільш ранніх джерел розповідає про неймовірну хоробрість собаки під час захисту родинного маєтку під час жорстокого пограбування. Іншою старовинною згадкою про породу вважається гравюра Альбрехта Дюрера, датована 1513 роком, що називається «Шевальє, смерть і диявол». На ній ми бачимо чоловіка, що сидить на коні, безстрашного перед обличчям смерті та диявола. Поруч із вершником собака, що безстрашно супроводжує господаря. Зовнішність собаки нагадує віддалено нашого сучасного ховаварта. Дюреровський собака, що супроводжує вершника, практично являє собою прототип сучасного ховаварта.

Зоолог Л. Бекманн у книзі «Породи собак», що вийшла 1894 року, описує дві породи, які були охоронцями маєтків. Однією з них був ховаварт. У виданій 1904 року книзі кінолога Р.Стребела «Німецькі собаки та їхнє походження» також є опис ховаварта.

Наприкінці XIX століття, коли в Німеччині набирала міць промисловість, чисельність дуже багатьох порід собак значно скоротилася. Не уникнув цієї сумної долі і ховаварт.

У відновленні породи головну роль зіграли два генії від генетики, зоології, біології, батько і син - Бертрам і Курт Кенігі. Кінологи були захоплені ідеєю відновити універсального довгошерстого собаку, що існував у середні віки в Німеччині. Бертрам Кеніг у гірських районах Гарца і Шварцвальда наприкінці ХІХ століття зібрав ховавартів, що залишилися, і шляхом приливання крові деяких інших порід став відновлювати чисельність поголів'я. Слід зазначити, що особливу увагу приділяли не тільки зовнішності, а й збереженню характеру, інтелекту та робочих якостей, властивих ховаварту. Що ж послужило поштовхом для Бертрама до розведення ховавартів? Відповідь на це питання дав його син Курт, розповівши історію його батька, коли той був хлопчиком. Молодий Бертрам дружив із чудовим великим псом із довгою шерстю і часто проводив у його компанії час, відвідуючи місце для купання. Одного вечора, молодий Бертрам самовільно проник на місце купання і зустрів знайомого пса, який цього разу перегородив йому дорогу, охороняючи ввірену йому територію. Однак це не зупинило молодого чоловіка і він пішов купатися. Пес стрибнув у воду слідом за ним і витягнув за руку хлопчика, не завдавши при цьому йому шкоди. Пес залишався поруч до приходу сторожа, який і звільнив Бертрама. Дивовижним було те, що один і той самий пес по-різному поводився в різних ситуаціях і це було результатом його (пса) рішення. «Тварина, яка чудово думає» - так називав ховавартів Бертрам Кеніг.

Звичайно, ховаварт не є «реконструкцією» або «зворотним виведенням». Ховаварт - це порода, виведена знову, причому з певними цілями. Зовнішністю він мав відповідати уявленням про старого, доброго селянського собаку. Для цього з породистими собаками схрещувалися так звані типові (типові) собаки, тобто такі гібриди дворових собак, які найближче підходили до ідеалу зовнішності. У цьому процесі брали участь леонбергер, ньюфаундленд, швейцарський вівчарський собака, кувас, можливо також і сетер-гордон, німецька вівчарка.

Частка істини в цьому є. Однак «автор» німецької вівчарки ротмістр фон Стефаніц, у своїй книжці «Німецька вівчарка в описах і образах» пише про ховавартах як про одну з порід, що брали участь у створенні німецької вівчарки. Крім того, леонбергер, як порода, формувався в той самий період. Тому його участь малоймовірна.

Як змішувався «коктейль крові» кожного конкретного разу, для більшості собаківників було не важливо. Стандарту в сучасному сенсі ще не існувало; крім того, тоді, як і сьогодні, зовнішності надавали меншої уваги, ніж вдачі.

У будь-якому разі собаківники хотіли створити собаку, який поєднував би переваги звичайного дворового собаки (безстрашність, самостійність, готовність до самозахисту) з достоїнствами слухняного службового собаки (жорсткість, готовність до роботи, слухняність, бажання навчатися, гарний нюх).

З 1908 року роботу з відновлення ховаварта продовжив син Бертрама Кьоніга, Курт. Відновлення породи проходило в три етапи - до 1914 року, з 1918 і з 1952 року.

У 1922 році Курт Кьоніг зареєстрував перший розплідник ховавартів у всенімецькій реєстраційній книзі (Zuchtbuch). Третього квітня того ж року в розпліднику Курта Кьоніга від пса на прізвисько «Барон» і суки - «Ортруд Гадсон» народився перший офіційний приплід - 4 цуценята. З цього дня почався сучасний етап у багатовіковій історії ховаварта.

У січні 1924 року тринадцять ентузіастів породи на чолі з Куртом Кенігом утворили «Союз розведення ховавартів». Було поставлено завдання отримати безстрашного, пильного, завжди готового до оборони собаку. Головна увага приділялася робочим якостям собаки. Уже в 1924 році було зареєстровано 17 приплодів. Загалом до 1937 року було отримано 125 приплодів.

Саме Курт Кьоніг визначив основні принципи розведення породи, яких дотримуються і в наші дні: проведення кьорунга для плідників і застосування тільки помірного інбридингу, в межах III-IV колін родоводу.

Крім того, заслуга Курта Кьоніга в тому, що під час розведення він робив основний акцент на робочих якостях ховаварта.

У Німеччині породу було зареєстровано 1922 року.

Курт Кеніг також дав короткий стандарт ховаварта. Курт Кеніг так описав образ досягнутого типу собаки: «Фігура ховаварта нагадує північного вовка, з висячими вухами і високо піднятим від хвилювання хвостом. Занадто широка грудна клітка була б для ідеалу ховаварта неправильною, оскільки вона вказувала б на вільний лікоть. Так само як і вовки, ховаварти мали б бути скоріше вужчими, не квадратними в корпусі, і їхня довга шия мала бути ще довшою. Шерсть могла бути як просто довгою, так і грубою, як у дворових собак». Усі можливі забарвлення були припустимі для Кеніга, тому що хороший собака не може бути поганого забарвлення. Шерсть має бути щільною і захищати від дощу, тому кучері на спині небажані. Підшерсток мав виявлятися тільки в зимову пору року. Сильні щиколотки і довге широке стегно мали стати передумовою до швидкого старту з положення лежачи, якому Кеніг надавав особливого значення. У рухах як таких перевагу надавали витривалості та процесу руху загалом, хоча кращими були рись, інохідь і перехресний рух. Як суттєва ознака походження від вовка перевага віддавалася сильній щелепі.

Варто згадати ще про одну дату ранньої історії ховаварта: у березні 1932 року народився Кастор Маєр-Буш - пес, якого можна виявити в родоводі майже кожного із сучасних ховавартів, якщо зануритися в нього досить глибоко. Його Курт Кеніг визнав практично ідеальним ховавартом того часу і від нього надалі було отримано 32 посліди ховавартів. З цього показового пса і почалося систематичне виведення породи.

Навіть після офіційного визнання породи в 1937 році, ховаварт ще далеко не був справжньою породою, тобто його генофонд ще не був закритий. До виведення в поточному порядку ще залучалися «типові» собаки. Як уже йшлося, 1940 року було проведено останнє схрещування - до «змішання крові» залучили «африканського хорта» суку Тессу, яка була дуже схожа на представницю цієї породи.

На початку сорокових років, на жаль, багато собак було «використано» під час військових дій Другої Світової війни, і ховаварти не були винятком. Після приходу до влади фашистів, ховаварт був обраний «німецьким імперським собакою», оскільки саме він найбільше відповідав державним ідеям фашистської Німеччини. З одного боку, це сприяло проведенню Куртом Кенігом робіт із просування породи, з іншого боку, не стало перешкодою на шляху практично повного знищення і без того нечисленного поголів'я собак.

Після Другої Світової війни програма виведення породи ховаварт опинилася на глибокому переломі. Хоча в Німеччині ще збереглися представники породи і були ще ентузіасти, але Німеччину було розділено на зони, інфраструктура і засоби спілкування були зруйновані або недостатні. Зв'язок між собаківниками був ускладнений, а іноді й неможливий. Багато хто вважав, що саме вони - єдиний союз, що залишився, який веде генеалогічний список породи ховаварт.
Як наслідок, в різних регіонах розвинулося кілька чітко помітних типів ховавартів, оскільки генетичний потенціал не був єдиним. Говорять про кобурзьку, гамбурзьку, ольденбурзьку та берлінську різновиди.

Оскільки на той час за законом це могла робити лише одна спілка, 1949 року Спілка собаківників (RZV) породи ховаварт із резиденцією в Кобурзі стала членом-засновником Об'єднання собаківників Німеччини (VDH) і водночас єдиною спілкою в головній організації німецьких кінологів, що веде генеалогічний список. Через 10 років, у 1959 році був створений «Міжнародний союз ховавартів», який об'єднав зусилля всіх ентузіастів з відновлення і розвитку породи.

У 1972 році ховаварт отримав офіційне визнання в FCI як службова порода.

У 1984 році була утворена Міжнародна Федерація ховавартів (IHF). До неї увійшли 10 країн - Німеччина, Австрія, Данія, Фінляндія, Норвегія, Швеція, Англія, Франція, Голландія і Бельгія. Пізніше на правах асоційованих членів до них приєдналися Чехія і Словаччина.

Нині розвиток породи проходить під жорстким контролем IHF, яка з німецькою педантичністю стежить за здоров'ям поголів'я і збереженням робочих якостей. Наприклад, більш ніж 30-річний контроль за дисплазією тазостегнових суглобів дозволив сучасному поголів'ю бути практично вільним від цього спадкового захворювання. До розведення допускаються тільки собаки, які пройшли кьорунг, не мають проблем зі здоров'ям, мають дипломи робочих випробувань. Ці суворі заходи розведення і дозволили стати ховаварту універсальною службовою породою з прекрасними робочими якостями, відмінним здоров'ям і врівноваженою психікою. Саме тому нині чисельність ховавартів у Європі та США неухильно зростає.