Швидкий, темпераментний, рухливий і активний - такий ховаварт. Ховаварт - ідеальний собака для сім'ї з дітьми, для тих, хто любить активний відпочинок і свіже повітря. Прогулянки в міському парку або скверику біля будинку, поїздки за місто, на дачу, відпочинок на байдарках, зимовий відпочинок, у всьому ховаварт буде радий підтримати господаря. Більшого задоволення, ніж прогулянка з сім'єю для ховаварта не існує. Ховаварти темпераментні на волі, у грі, під час роботи. А якщо ви любите воду (річка, море, ставок тощо), то кращого партнера для плавання вам важко буде знайти серед інших порід. Ховаварт плаває швидко і красиво, купання для нього - це справжнє свято.

Ховаварти наділені витривалою нервовою системою, вони спокійні вдома і ніколи даремно не турбують сім'ю «порожнім» гавкотом. Ховаварт подає голос тільки тоді, коли бажає щось «повідомити» господареві. Голос у ховавартів гучний і дзвінкий, навіть маленькі цуценята в змозі повалити в паніку порушника вашого спокою.

Ховаварт - собака-компаньйон, і треба також брати до уваги те, що ховаварту найкраще бути поруч із господарем, він готовий перебувати з вами в саду та спати біля ваших ніг, коли ви працюєте на комп'ютері, він готовий дивитися з вами телевізор і бігати вранці. Ховаварт повною мірою продемонструє всі переваги своєї породи, якщо житиме в тісному контакті зі своїм господарем.

Я щиро люблю своїх ховіків, за їхню веселу, пустотливу вдачу. Вони люблять гратися, бешкетувати, перекидатися в траві, стрибати і бігати як діти. У цьому вони воістину невтомні. Ні дощ, ні сніг не може перешкодити їхнім веселощам. Звісно, особлива радість для ховіка - це прогулянки на природі. Ліс, луг, річка - не має значення де, головне, що на волі.

Ховаварт витривалий, прекрасно себе почуває і в спеку, і в холод, швидкий і безстрашний. Ці собаки слухняні та легко навчаються, але, як і раніше, схильні до самостійного прийняття рішень і мають власну думку про все, що відбувається навколо. Ховаварт повинен обов'язково пройти курс дресирування, якщо ви не хочете жити в суспільстві «злого генія».

Живуть ховаварти довго. За гарного догляду і сприятливих обставин життя, ховаварти живуть близько 12-15 років. Якщо природні здібності перебувають у гармонії з хорошим вихованням, то ховаварт стає спокійним, відданим компаньйоном, завжди готовим розділити з вами і горе, і радість. Єдине, до чого ховаварт абсолютно непридатний - це життя на ланцюгу або навіть у вольєрі! Я противник життя ховаварта у вольєрі. Так, це не ланцюг, але, погодьтеся, це і не дім із сім'єю. Хіба Ви самі проводите стільки часу з Вашим вихованцем у вольєрі, скільки він? Звісно, ні. Впевнена, що сила взаємної прихильності господаря і будь-якого собаки набагато більша в ситуації, коли Ваш улюбленець живе поруч із Вами під одним дахом. А будь-який ховаварт не любить самотність та ізоляцію від господаря. До того ж треба зазначити, що ховаварт належить до того числа порід, які зручно утримувати в будинку: не надто великий, щоби зайняти весь вільний простір, не настільки кошлатий, щоби залишати свою шерсть на всьому, що його оточує. Навіть багато короткошерстих порід залишають куди більше шерсті, ніж ховаварт. Ховаварт не має явно вираженого специфічного запаху, як багато інших порід. За умови правильного догляду, місце, де Ви живете з вихованцем ховавартом, ніколи не матиме жодного собачого запаху. Наша німецька вівчарка в цьому сенсі більш проблематична.

Дуже відданий своїм господарям, ховаварт буде чудовим собакою для всієї родини. Ховаварт захищатиме свою сім'ю за будь-яких обставин, висловлюючи особливо сильну прихильність до дітей.

Повертаючись із прогулянки, Ховаварт завжди прагне додому з бажанням переконатися, що вдома «все гаразд». Прогулянка великим колективом - це особлива відповідальність ховаварта, який буде постійно «перераховувати» всіх учасників прогулянки, перевіряючи, щоб ніхто не загубився і не відстав.

Ховаварт дуже зручний у поїздках, оскільки для нього важливіша присутність поруч господаря, ніж наявність рідного килимка для сну. Я досить багато подорожую зі своїми собаками, і де б ми не були, вони завжди дуже швидко освоюються і поводяться «як удома». Ховаварти образливі і Ви повинні пам'ятати це. Вони готові у Вас просити вибачення, якщо розуміють свою провину, і замикаються, образливо підібгавши губи, якщо вважають, що Ви «перегнули палицю». Повірте, якщо Ви образили ховіка даремно, Вам першому треба буде йти йому назустріч.

Характер хлопчиків і дівчаток помітно відрізняється. І не можна не враховувати це, обираючи собі собаку або виховуючи його. Дівчатка швидше реагують на те, чого ми їх вчимо, і швидше навчаються. Зате хлопчики, якщо вже навчені нами, набагато більш дисципліновані і швидше виконують наші команди.

Довгий час ховаварт залишається молодим цуценям. Купуючи ховаварта, ви маєте бути готовими до того, що до трьох років у вас буде найкумедніше та найспритніше, найвеселіше та найпустотливіше цуценя. Дивно, але на відміну від багатьох інших порід, молоді цуценята ховаварти ніколи не шукають спілкування зі сторонніми людьми. Незважаючи на високий ступінь соціалізації, з незнайомими ховаварт поводиться нейтрально.

Лідери за натурою, ховаварти, серед своїх друзів на прогулянках завжди будуть займати заслужене місце лідера в усьому: і в пустощах, і, звісно ж, у захисті сім'ї та житла. Якщо крім ховаварта у вас є інші собаки, вони можуть спокійно відпочивати: ховаварт завжди прагне охороняти територію і сім'ю самостійно, не сильно довіряючи це кому б то не було. Кращого охоронця ніж ховаварт, пильнішого, розумнішого, і водночас спокійнішого та врівноваженішого, взагалі важко знайти.

Ховаварти - це собаки, які підкоряються командам, не втрачаючи своєї гідності. Ховаварт завжди залишається другом, але не слугою.